تبلیغات
پایگاه خبری تحلیلی بهبهان (جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی)
درباره ما
پل ارتباطی مخاطبان با مدیر پایگاه
ایمیل: khandanpuor@gmail.com
ایمیل سردبیر
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار بازدید
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید :
  
مهدویت امام زمان (عج)
دریافت کد
 لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
جدیدترین مطالب ارسالی
السلام علیک یا صاحب الزمان بقیت الله اعظم
گناهان یک روز...
اللهم احفظ قاعدنا الخامنه ای
ادب خوبان
گزارش بهبهان نیوز/ ندای مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل سعود در نمازجمعه بهبهان
۴۰۰ ماموریت مرکز فوریت های پزشکی بهبهان در نوروز 1394
حجاب به عدد ابجد 14 می شود...
می نویسم که شب تار سحر می گردد...
امام جمعه بهبهان : آمریکا هیچ گاه دست از دشمنی با ایران بر نمی دارد / اوباما شدیدا به این توافق نیاز دارد
یاران امام مهدی علیه السلام...
خدایا خدایا تا انقلاب مهدی، خامنه ای رهبر به لطف خود نگهدار
فرمان تو بر چشم من تقدیم تو این جان تن
اثر زیبای حامد زمانی / بهارم + لینک مستقیم دانلود
در آرزوی شهادت...
آیت الله جزایری: با تمام قوا با کسانی که دنبال احیای فرهنگ بنی امیه هستند مبارزه خواهیم کرد
یاران امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در قرآن
دعا کنیم بیاید...
اسماعیل در شبکه فرماندهی
از اینکه باز عاشورا شود تکرار میترسم
تربیت جامعه
امشب برایِ رفتنِ”کرب وبلا” دلم تنها دخیلِ مادرِ عباس میشود
چادر...
نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان تا پایان امسال وارد مدار می شود
ما سربازان قسم خورده ی سید علی هستیم
سلام بر مادر پسران علی
سیزده بدر به یاد ماندنی / روایتی شنیدنی از حاج حمداله مواساتی از ایام نوروز
تقدیم به پیشگاه امام زمان عجل الله تعالی فرج الشریف
جنبش نماز اول وقت در طبیعت
برگزیدگان تفسیر سوره حشر دانشگاه آزاد بهبهان معرفی شدند
12فروردین روز جمهوری اسلامی ایران و استقرار حاکمیت الهی فرخنده باد

همسنگران جبهه فرهنگی


به گزارش بهبهان نیوز ، دکتر میثم امانی تحلیلگر مسائل سیاسی داخلی و منطقه ای در ارتباط این پایگاه خبری در مقاله ای تحولات یمن را ارزیابی کرده است که در زیر امده است :

جنگ علیه یمن
اولین جنگ رسمی وهابیت علیه تشیع

حمله عربستان سعودی به شکور یمن، پرسش هایی پدید آورده است، نگرانی هایی نیز که از آن جمله اند:

علت و دلیل حمله عربستان به یمن چیست؟...

حمله عربستان چه نتایجی خواهد داشت؟


ویژگی ها و تمایزات این حمله چیست؟

سرانجام حمله چه خواهد شد؟

راه حل معضل داخلی یمن چیست؟

نقش کشورها در این حمله چیست؟

در این مجال، نمی توانیم به همه پرسش ها بپردازیم، الّا به چند مساله بسنده خواهیم کرد

نگاه اول.


علت و دلیل حمله عربستان به کشور یمن چیست؟


جواب اول که خود منابع عربستان گفته اند، بازگرداندن قدرت به منصور هادی و سرکوب کودتایی است که به زعم آنها توسط جنبش انصار الله، علیه دولت رسمی، صورت گرفته است. به فرض که چنین است، اولاً چنانچه عبدالباری عطوان نوشته است: چه کسی تعیین می کند که کدام قانونی و کدام غیرقانونی است و بر اساس چه معیاری؟
ثانیاً چرا وقتی محمد مرسی، با کودتای نظامی برکنار شد، عربستان واکنشی نشان نداده است؟ ثالثاً عربستان علی الظاهر، به واسطه خادمین حرمین شریفین بودن، خود را مرجع دینی می پندارد و درصدد فرمانروایی دینی بر دنیای اسلام است که اینگونه، خود را در حمله نظامی به یک کشور اسلامی، محق دانسته است.
.

جواب دوم که رهبر انصار الله، عبدالملک الحوثی گفته اینست که عربستان در پی هدف قرار دادن ثبات و اقتصاد یمن و اجرای خواست آمریکا و اسراییل است


سخنان الحوثی به خوبی، علل حمله عربستان را بیان کرده است به چند دلیل:


نخست اینکه عربستان، همیشه به نفت منطقه یمن، چشم داشته است و قرار گرفتن عمده مناطق نفتی در شمال یمن و جنوب عربستان ، دست یابی به آنها را آسان ساخته است.


اما دوم اینکه، این مناطق نفتی، تحت اشراف جنبش انصار الله است و منطقه شیعه نشین است. سابقاً درگیری هایی جزیی بین عربستان و نیز حکومت عبدالله صالح که دل در گرو حکومت سعودی داشت، با شیعیان انصار الله وجود داشته لکن، نبرد فعلی، گسترده ترین و رسمی ترین نبرد تا کنون است که یک حکومت خارجی، علیه شیعه نشین یمن صورت داده است. ضمن اینکه کشور یمن، به جز شیعه زیدی و سنی شافعی، سلفی تکفیری دارد که هم دشمن شیعیان انصارالله اند و هم دوست عربستان سعودی.


و سوم اینکه جایگاه استراتژیک یمن و تسلط آن بر دو دریای هند و سرخ و نیز تلسط بر باب المندب به واسطه موقعیت ترانزیتی،  عربستان را راضی نمی کند که این منطقه، دست شیعیان انصارالله باشد؛ هم موقعیت اقتصادی عربستان به خطر خواهد افتاد هم آمریکا و اسراییل.

با این حساب، باید گفت مهم ترین دلیل عربستان از حمله به کشور یمن، حفظ منافع خویش است، هم منفعت اقتصادی، هم استراتژیک و هم مذهبی .
نگاه دوم.

ویژگی جنگ عربستان علیه یمن چیست؟

این، اولین جنگ رسمی وهابیت علیه تشیع است. فعالیت وهابیون علیه تشیع، یا به صورت حمله های غارت گرانه بوده است یا حمله های تروریستی. حمله به کربلا، سال 1216 قمری، زمان سعود بن عبدالعزیز، حمله مکرربه نجف از سال 1214، نمونه حمله های غارتگرانه است و انفجار حرمین عسکریین.ع، انفجارهای اهواز ، کشتار عزاداران امام موسی کاظم.ع و انفجار مسجد براثای بغداد نمونه حمله های تروریستی است ولی اکنون یک جنگ رسمی تمام عیار با حمایت نظامی و اطلاعاتی کشورهای دیگر، علیه تشیع یمنی صورت می گیرد که مسبوق به سابقه نیست. ویژگی های جنگ عربستان اینست که اولاً صورت علنی به خود گرفته است. عربستان قبلاً فقط در پشت صحنه حمله به حزب الله لبنان و نیز حملات تروریستی قرار داشته و آمریکا و اسراییل در روی صحنه، اینک دقیقاً بر عکس، عربستان در روی صحنه و آمریکا و اسراییل در پشت صحنه اند. لذا احتمال اینکه جنگ عربستان نیز جنگ داعش، جنگ های نیابتی باشد، بعید نیست.بیفزایید که نه عربستان و نه آمریکا و اسراییل، از ناکامی در جنگ علیه لبنان خشنود نیستند، حمله به یمن، لابد انتقامی است که از این ناکامی ها گرفته خواهد شد. می گفتند هلال شیعی در لبنان، عراق و ایران شکل گرفته، الان ضلع چهارم در یمن پیدا کرده که درست، همسایه عربستان است.بدین ترتیب گویا، معنای دیگری از مفهوم دشمن، در ارزیابی کشورهای حاشیه خلیج فارس که زمانی علیه ایران، زمانی علیه لبنان و اکنون علیه یمن، بودند، شکل گرفته است. دوستی کشورهای حاشیه خلیج فارس با آمریکا و اسراییل، منجر به دشمنی با کشورهای اسلامی لبنان، سوریه، فلسطین، ایران، عراق و یمن شده است، منطقه، عملاً و با سیاست های آمریکایی، تبدیل به دوگانه شیعه – سنی شده است .نگاه سوم.


سرانجام حمله چه خواهد شد؟ دو فرض کلی، وجود دارد: عربستان در این جنگ، یا شکست خواهد خورد یا پیروز خواهد شد.
اگر عربستان، پیروز شود، بدین صورت که یا بتواند یمن را به تصرف خود در آورد یا بتواند حکومت دست نشانده خود را در یمن به حکومت برساند، قطعاً جنگ تمام نخواهد شد. عمیق تر شدن شکاف میان کشورهای اسلامی موافق و مخالف جنگ علیه یمن، تهدید نظامی روسیه، اگر هم نگوییم حمله نظامی خواهد کرد و نیز جنبش های مردمی یمن، تنها بخشی از ابعاد ماجراست که نخواهد گذاشت جنگ به پایان برسد.گویا، عربستان شیعیان یمن را نشناخته است. شیعیان یمن اولاً از دیرباز و همگی، مسلح بوده اند، ثانیاً دارای روحیه جهادی اند ثالثاً پشتوانه اعتقادی بسیار محکمی دارند. طارق عدوان، در مقاله اش، یمن را کندوی زنبور و لانه مارهای سمی توصیف کرده و عبدالملک الحوثی، گورستان مهاجمان خوانده است. تشیع، راهبرد سیاسی، تاریخی اش، در این مواقع، آموزه قیام است به ویژه که این اعتراضات و خاموش ننشستن ها به قیام جهانی حضرت ولی عصر.عج متصل خواهد شد.


اگر عربستان، شکست بخورد، اولاً شرمساری بزرگی خواهد برد و وجاهت و قیادتی که ادعا می کند، از دست خواهد داد.ثانیاً مردم سایر منطقه ها را به قیام و اعتراض، تحریض خواهد کرد، به خصوص مردم شهرهای شیعه نشین عربستان و مردم بحرین.شیعیان، جان تازه ای خواهند گرفت و مقاومت بیش از پیش به عنوان راه برد فعلی، نهادینه خواهد شد.ثالثاً وهابیت، به یک شکست سیاسی خواهدرسید و پشتوانه فکری، اقتصادی و نظامی گروه های تکفیری منطقه، ارزش خود را از دست خواهد داد.

شواهد و قراین نشان می دهد شکست عربستان، در هر دوصورت قطعی است و تغییر پادشاه که به تغییر استراتژی از حمایت و تقویت پشت صحنه به جنگ روی صحنه انجامیده است، عربستان را بیش از پیش، منفورتر خواهد کرد.
.


موضوع مطلب : جریان ها و شخصیت ها,